2012-07-10 Проект «Стратегії збереження нерухомої культурної спадщини Києва»

Пропонується для ознайомлення проект «Стратегії збереження нерухомої культурної спадщини Києва», ініційований «Благодійним фондом Свята Софія». Провідним напрямком діяльності Фонду є підтримка заходів запобігання руйнації, забезпечення захисту та збереження об’єктів культурної спадщини. Правомірність висунення пропозиції базується на ч. ІV ст. 20 Закону України «Про об’єднання громадян».

Проект «Стратегії» є результатом узагальнення досвіду збереження нерухомої культурної спадщини та історичних територій, накопиченого провідними українськими установами і організаціями пам’яткоохороної та реставраційної галузей, а також науковими установами Національної академії наук України.

Актуальність пропозиції викликана тим, що незважаючи на прийняття цілого ряду нормативно-правових актів щодо збереження культурної спадщини, сучасний етап містобудівної діяльності свідчить про те, що втрачається домінуюча роль архітектурної та містобудівної спадщини в історичному центрі Києва. Збереження спадщини не лише не гарантоване, але й піддається ризику суцільної цілеспрямованої руйнації.

Найбільш негативними наслідками цього є загроза національним інтересам і національній безпеці України, оскільки спадщина є невід’ємною складовою культурних та історичних цінностей суспільства, об’єкти спадщини зосереджені на територіях зростаючого ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характерів внаслідок значних антропогенних порушень і техногенної перевантаженості історичних територій (ст. 3 та 7 Закону України «Про основи національної безпеки України»).

В проекті відображені матеріали критичного аналізу проблем збереження містобудівної спадщини Києва, викладені Українським центром економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова, а також інші джерела стосовно стану, вітчизняного і міжнародного досвіду збереження культурної спадщини. Проект базується на використанні прогресивного досвіду міжнародних правових актів – документах ЮНЕСКО, Ради Європи, Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ИКОМОС).

Проект розглянуто та підтримано Академією будівництва України та Національною спілкою архітекторів України. За дорученням Ради національної безпеки і оборони України проект розглянуто в Міністерстві культури України, яке визнало його актуальність і необхідність широкого громадського обговорення.

Стратегія визначає основні пріоритети, цільові настанови і керівні принципи, критерії і напрямки збереження нерухомої культурної спадщини Києва, як головного ресурсу сталого розвитку міста. Вона розкриває проблеми охорони, реставрації і використання об’єктів архітектурної і містобудівної спадщини та історичного середовища, а також регенерації, реконструкції і нового будівництва в історичних районах Києва.

З огляду на те, що збереження спадщини залежить від багатьох суб’єктів містобудівної і господарської діяльності державного, приватного сектору, а також релігійних конфесій на історичних територіях Києва, пропонований проект спрямований на вдосконалення та впровадження комплексу нормативно-правових актів, що визначаються Стратегією, яка повинна стати нормативно-правовим актом вищої юридичної сили.

Проект підготував почесний член Українського Національного Комітету Міжнародної Ради з питань пам’яток та визначних місць (ICOMOS), член-кор. Академії будівництва України, к. т. н., директор Благодійної організації «Благодійний фонд Св. Софія» Ю. О. Маслов

 

 

 

 

 

ДОДАТКИ
Проект «Стратегії збереження нерухомої культурної спадщини Києва» Проект «Стратегії збереження нерухомої культурної спадщини Києва»


КОМЕНТАРІ